Co warto wiedzieć o obrabiarkach wielooperacyjnych?

Co warto wiedzieć o obrabiarkach wielooperacyjnych?

Branża produkcyjna wymaga od maszyn elastyczności, niezawodności, a co najważniejsze wydajności. Zamiast inwestować w kilka obrabiarek do konkretnych zadań warto wybrać obrabiarkę wielooperacyjną. Co musisz wiedzieć o takim urządzeniu?

Charakterystyka centrów obróbkowych – korzyści, system produkcji

Obrabiarki wielooperacyjne dzielą się standardowo na dwa rodzaje, a mianowicie na centra do obróbki materiałów i na obrabiarki o charakterze zespołowym.

Centra obróbkowe pozwalają na wprowadzenie materiału do jednego uchwytu i manipulowanie nim przez różnorodne narzędzia dobierane i wysuwane automatycznie lub ręcznie, zgodnie z założeniem projektu. Centra obróbkowe przydają się najbardziej, jeżeli chcesz otrzymać asortyment niezwykle złożony, o skomplikowanych kształtach (raczej mała produkcja). Większość obrabiarek sterowanych numerycznie posiada funkcję szybkiej zmiany narzędzi. Zwróć na ten element uwagę przy zakupie.

Charakterystyka obrabiarek zespołowych

Obrabiarki zespołowe natomiast gwarantują obróbkę nieruchomego materiału z wielu stron jednocześnie. Łączenie uchwytów, narzędzi i innych przyrządów obróbkowych w jeden system to właśnie idea nowoczesnej produkcji seryjnej. Niestety jedyna wada takiego rozwiązania to potrzeba zapewniania stosunkowego dużego metrażu i stałego serwisowania wskazanej technologii.

Przed dokonaniem zakupu obrabiarki wielooperacyjnej warto ustalić główny cel produkcji. Wielozadaniowość obrabiarek to klucz do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Wielooperacyjna obrabiarka zapewnia jeden z największych stosunków ceny do jakości, jednak wymaga odpowiedniej diagnostyki, aby nie zahamować procesu produkcyjnego.