Przeciągarki – zasada działania, zastosowanie

Przeciągarki – zasada działania, zastosowanie

Przeciągarka to maszyna występująca w branży obróbki skrawaniem. W przeciągarce dochodzi do kształtowania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych poprzez zastosowanie wieloostrzowych elementów. W przeciągarkach występują, tzw. przeciągacze (funkcja naprężenia rozciągającego) i przepychacze (optymalizacja otworów, funkcja naprężenia ściskającego).

Przydatność w produkcji wielkoseryjnej

Proces przeciągania sprawdza się w produkcji wielkoseryjnej (głównie) i jest uważany za bardzo wydajny. Warto podkreślić, że przeciągarka to stosunkowo droga technologia, dlatego masowe wytwarzanie jest właściwie obowiązkowe, jeżeli myślisz o optymalizacji kosztów zakupu narzędzi. Przy przeciąganiu występuje niewiele błędów pod względem precyzji wymiarów i bardzo niska chropowatość nawierzchni. Przeciągarki radzą sobie doskonale z otworami poniżej czterdziestu milimetrów, co jest dość ważną pozycją przy specjalistycznych systemach produkcyjnych.

Najważniejszy podział urządzeń

Standardowo podział przeciągarek wygląda następująco: przeciągarki wewnętrzne (obróbka otworów), zewnętrzne (przeznaczenie do powierzchni zewnętrznych), przepycharki i przeciągarki uniwersalne (otwory oraz powierzchnie zewnętrzne). Stosuje się również podział względem ruchu suwaka, czyli przeciągarki poziome i pionowe. Poziome przeciągarki to niższa cena, jednak spore gabaryty (dochodzi tu wymóg dużej przestrzeni). Można powiedzieć, że przeciągarka to maszyna umożliwiająca szybkie wytwarzanie drutów, rur, wszystkich rodzajów prętów. Chociaż urządzenie należy do drogich to charakteryzuje się prostotą obsługi.

Jaki napęd wybrać, aby uzyskać maksymalną jakość obróbki?

Jeżeli chodzi o napęd przeciągarek stosuje się dwie pozycje, a mianowicie napęd mechaniczny i hydrauliczny. Niestety napęd mechaniczny należy do najmniej wydajnych ze względu na dość nierównomierny rozkład pracy. Hydrauliczny napęd sprawdza się zdecydowanie lepiej w nowoczesnych zakładach produkcyjnych (zmiany obciążenia przy napędzie hydraulicznym to żaden problem).