Tokarki w branży obróbki skrawaniem

Tokarki w branży obróbki skrawaniem

Tokarka to jedna z najpopularniejszych maszyn użytkowanych w branży obróbki skrawaniem. Jakie rodzaje tokarek masz do dyspozycji, do czego służą i na czym warto się skupić podczas ich zakupu?

Jakie zadanie wykonuje tokarka?

Tokarka to maszyna przeznaczona do obróbki powierzchni obrotowych w formacie zewnętrznym oraz wewnętrznym. Przedmiot umieszczony w tokarce obraca się, a narzędzie realizuje ruch posuwowy. Do ruchu posuwowego dochodzi jeszcze ruch wgłębny. Tokarka nadaje wymagane kształty głównie przedmiotom wykonanym z metalu i wszelkich pochodnych. Zdejmowanie materiału odbywa się na podstawie procesu skrawania. Poza metalami do tokarek najlepiej pasuje drewno i współczesne tworzywa sztuczne ze względu na dużą elastyczność.

Jakie tokarki spotkasz w branży obróbki skrawaniem?

Standardowo w branży wyróżnia się tokarki rewolwerowe, tokarki uchwytowe, tokarki kłowe, tarczowe, karuzelowe oraz zataczarki. Akurat zataczarkami można obrabiać profesjonalnie przedmioty o charakterze nieokrągłym, co jest właściwie niemożliwe przy innych rodzajach urządzeń. Najczęściej spotyka się tokarki kłowe uniwersalne ze względu na bardzo łatwy montaż produktów do obróbki. W sektorze obróbki skrawaniem spotyka się jeszcze półautomaty i automaty tokarskie, tokarki kopiarki i bardziej specjalistyczne zestawy. Przedmioty obrabiane utrzymują się w uchwycie tokarskim lub w tzw. kłach.

Na co trzeba uważać podczas użytkowania tokarki?

Oczywiście najpopularniejsze zagrożenie to porażenie prądem, hałas, wibracje. Należy bardzo uważać na prawidłowe zamocowanie przedmiotu i narzędzi. W niektórych tokarkach pojawia się ryzyko wyrudzenia obrabianego materiału w stronę operatora lub nawet w dalsze odległości. Podczas użytkowania tokarki przydają się specjalistyczne osłony. Nowoczesne tokarki CNC warto ustawiać na bardzo stabilnym podłożu, aby wyeliminować wibracje i przypadkowe przesunięcia.

Tokarka nadaje ciekawe kształty metalom, tworzywom sztucznym, innym materiałom i jest stosunkowo bezpiecznym, wielofunkcyjnym urządzeniem z wieloma możliwościami dopasowania.