Cięcie metali za pośrednictwem wykrojników

Cięcie metali za pośrednictwem wykrojników

Wykrojnik to urządzenie przystosowane przede wszystkim do cięcia blach, głównie płaskich. Wykrojnik to inaczej mówiąc tłocznik współgrający z prasą. Wykrojniki dają wiele interesujących możliwości cięcia metali.

Co powinieneś wiedzieć o wykrojnikach?

Wykrojniki realizują dziurkowanie, odcinanie, przycinanie, wycinanie, nadcinanie, okrawanie i ostatecznie wygładzanie. A zatem wykrojniki dzielą się ze względu na wykonywane zadania. I tak masz do czynienia z rozcinakami, dziurkownikami, wycinakami, przecinakami. Oczywiście możesz też zainwestować w sprzęt wielofunkcyjny. Najczęściej, ze względów ekonomicznych zabiegi cięcia są połączone w jednym systemie. Wykrojniki jednozabiegowe (małe serie) spotyka się już rzadko. Rynek przejmują zdecydowanie wykrojniki wielozabiegowe (masowa produkcja). W przypadku cięcia metali pozostaje odpad, który w zależności od użytkowanego materiału można wprowadzić ponownie do obiegu produkcyjnego. Stosując cięcie metali, głównie przy planowaniu produkcji należy zwrócić na ten punkt uwagę. Jedynie przy odcinaniu i nadcinaniu odpad się nie pojawia ze względu na regularność powstających, kolejnych kształtów.

Na co warto uważać podczas wycinania metali?

Przy wycinaniu elementów koniecznie trzeba uważać na zadziory i ich optymalizację. Dokładność wycinania zależy też od sposobu wprowadzania blachy pod wykrojniki. Złe ustawienie może wywołać nawet uszkodzenie mechanizmu. Z tego powodu zaleca się cykliczne kontrolowanie maszyny. Konstrukcje wykrojników kształtuj elastycznie, aby dopasowały się do twoich potrzeb produkcyjnych.