Budowa metali – charakterystyka ogólna

Budowa metali – charakterystyka ogólna

Metale spotyka się dosłownie wszędzie. Obróbka metali to fundament rozwoju technologicznego i gospodarczego.

Budowa metali i podstawowe właściwości

Metale posiadają wewnętrzne konstrukcję przypominającą kryształ. Atomy w metalach mają rozkład mocno regularny. Z tego powodu praktycznie każdy metal charakteryzuje się estetycznym, nieco połyskującym wyglądem. Dodatkowo metale bez problemu można poddawać obróbce cieplnej lub odkształcać na zimno, oczywiście po spełnieniu określonych wymagań. Najważniejsza cecha metali to ich plastyczność. Metale poddaje się nieograniczonym transformacjom, uzależnionym od ciągliwości, temperatury obróbki czy nadawanego obciążenia.

Przekształcenia technologiczne

Struktura atomowa metalu po obróbce, np. cieplnej ulega dynamicznym zmianom na korzyść, jeżeli chodzi o „zwartość”. Podstawowa budowa metalu po obróbce staje się zatem jeszcze lepsza, a człowiek uzyskuje wytrzymałość, odporność na zniekształcenia, itp. Przed obróbką metali trzeba poznać ich wartości chemiczne, aby móc uzyskać prawidłowe wyniki produkcyjne. Coraz częściej spotyka się metale z ciekawymi domieszkami, które zwiększają lub obniżają plastyczność lub polepszają hartowność, np. nikiel, krzem, mangan.

Najpopularniejsze rodzaje metali

Najpopularniejszy metal w obróbce plastycznej to oczywiście stal. To światowy numer jeden, jeżeli chodzi o wykorzystanie, np. w branży budowlanej. Zaraz za stalą jest aluminium, miedź, stopy magnezu i tytanu. Budowa metali to ciekawy temat dający wiele możliwości rozwoju technologicznego.