Ciecze obróbkowe – podstawowe zalety i wady

Ciecze obróbkowe – podstawowe zalety i wady

Chłodzenie i smarowanie to tematyka znana praktycznie każdemu użytkownikowi różnych mechanizmów. Przy wytwarzaniu przedmiotów ciecze obróbkowe, inaczej mówiąc ciecze chłodząco – smarujące pełnią ważną rolę. Należy jednak rozumieć, że ciecze obróbkowe charakteryzują się nie tylko licznymi zaletami, ale też pewnymi zagrożeniami.

Dlaczego warto stosować ciecze obróbkowe?

Podstawowa zaleta to oczywiście zmniejszenie tarcia, nawet o kilkanaście procent. Zmniejszenie tarcia umożliwia przedłużenie żywotności narzędzi wchodzących w interakcję z obrabianym przedmiotem. Naturalnie ciecze obróbkowe odprowadzają wysoką temperaturę, co zwiększa bezpieczeństwo. Podczas stosowania cieczy obróbkowych bardzo łatwo usuwać ewentualne produkty ścierania ostrza. Ostatecznie dochodzi do unikania chropowatości powierzchni. Ciecz obróbkowa zmniejsza chropowatość do optymalnego poziomu.

Podstawowe zagrożenia cieczy chłodząco – smarujących

Niestety jedną z najgorszych wad cieczy stosowanych przy obróbce to duże zanieczyszczenia mechanizmów i trudność w ich eliminacji. Większość cieczy obróbkowych zagraża człowiekowi w pośrednim i bezpośrednim kontakcie, dlatego występuje tu kosztowny aspekt BHP. W niektórych centrach obróbkowych dochodzi też do rozregulowania ostrza, które pracuje w różnych, mocno zmiennych temperaturach (szok temperaturowy po zastosowaniu smaru, chłodzenia, najczęściej źle dobranego).

Płyny obróbkowe – chłodzenie kontra smarowanie

Płyny obróbkowe posiadają wiele interesujących, często konkretnych funkcji. Niektóre płyny przeciwstawiają się perfekcyjnie korozji, inne pozwalają zlikwidować bakterie lub wykonywać pracę w skrajnych warunkach technicznych.. Podstawowe rozróżnienie płynów obróbkowych to woda, emulsje oraz oleje mineralne posiadające idealne właściwości smarujące, lecz trudności w chłodzeniu. Najlepsze właściwości chłodzące posiada woda. Jednak trudno przy wodzie mówić o optymalnym smarowaniu (niezbędne dodatki). Podczas produkcji należy zatem zrównoważyć aspekt chłodzenia w stosunku do smarowania, aby uniknąć wcześniej przedstawionych wad.

Płyny obróbkowe pozwalają podnieść bezpieczeństwo produkcji i żywotność użytkowanych w przemyśle maszyn. Z tego powodu to tematyka godna uznania.