Kucie na prasach wypiera kucie na młotach

Kucie na prasach wypiera kucie na młotach

W wielu kuźniach ze względu na ogromne drgania i hałas praktycznie nie do wytrzymania młoty wymienia się na prasy kuźnicze.

Kilka słów o prasach

Prasy korbowe, chociaż posiadają wyższy koszt technologiczny ich wprowadzenia do zakładu i mniejszą elastyczność produkcji od młotów zapewniają stabilność korpusu i suwaka, a także pracę bez przeszkadzających wstrząsów, co jest w większości przypadków przewagą najważniejszą. Niestety prasy kuźnicze przy większym nacisku na materiał ulegają drobnym uszkodzeniom. Z tego powodu aspekt regeneracji jest kluczowy dla użyteczności. Prasy korbowe wymagają nieustannego czuwania nad właściwym ustawieniem narzędzi. Brak optymalizacji prowadzi do degradacji urządzenia i kosztownych napraw. Standardowo w branży spotyka się prasy korbowe i śrubowe. Prasy śrubowe mają większą prędkość i umożliwiają uzyskanie bardzo dokładnych wymiarów odkuwek. W przypadku pras śrubowych po odpowiednim dopasowaniu niedokucie nie występuje.

Młoty, chociaż tanie są groźne dla człowieka i środowiska naturalnego

Kucie matrycowe na młotach jest stosunkowo uniwersalną, jednak zdecydowanie szkodliwą metodą dla środowiska, w którym obowiązki zawodowe wykonuje człowiek. Młoty dają oczywiście niskie koszty i większą uniwersalność zastosowań, jednak hałas i wstrząsy bardzo często wykluczają taki typ działania. Jeżeli szukasz alternatywy w stosunku do młotów prasy sprawdzą się idealnie. Przedsiębiorstwa, które posiadają strategie zrównoważonego rozwoju i stawiają na ochronę pracowników oraz środowiska naturalnego muszą w końcu zrezygnować z młotów na rzecz pras lub innych rozwiązań.