Frezowanie to niezwykle wydajna technologia obróbki skrawaniem. We frezowaniu oddzielenie warstwy materiału następuje poprzez obracający się frez (specjalistyczne narzędzie zamontowane w maszynie). Frezowanie jest niezwykle wszechstronną czynnością, ponieważ bazuje na obrabianiu płaszczyzn krzywoliniowych czy kół zębatych.
O co chodzi we frezowaniu?
Frez realizuje ruch obrotowy skrawania, a materiał ruch posuwowy. Frez wchodzący w materiał oddziela od niego zmienne pod względem grubości wióry. Standardowo wyróżnia się frezowanie przeciwbieżne i współbieżne. Frezowanie współbieżnie jest uważane do tej pory za maksymalnie dokładne. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem rozwiązania warto przeanalizować bardziej dokładnie parametry frezowania współbieżnego. Frezowanie jest dopasowane do przedmiotów o stosunkowo skomplikowanych kształtach. Do skomplikowanych przedmiotów stosuje się frezowanie kopiowe i kształtowe. Frezowanie kopiowe można realizować wyłącznie na frezarko – kopiarkach lub na frezarkach z odpowiednim osprzętem dodatkowym.
Ogólne rozróżnienie maszyn
W branży ogromną popularnością cieszą się frezarki CNC ogólnego przeznaczenia. Oczywiście ta kategoria ma wiele odmian, chociażby frezarki stołowe, wzdłużne, bezkonsolowe i konsolowe. Większość frezarek ogólnego przeznaczenia działa w prosty sposób. Ruch główny jest mechaniczny, a posuwowy ręczny, co daje ogromną kontrolę nad przedmiotem. Podczas frezowania należy skupić się na głębokości i na posuwie frezowania. Do frezarek pasują frezy tarczowe, kształtowe, kątowe, specjalne, walcowo – czołowe i kilka innych odmian. Ogólnie frezy dobiera się do kształtu obrabianego przedmiotu. Frezy walcowe nadają się wyłącznie do płaskich modeli.
Najpopularniejsze wykorzystanie frezarek
Jedną z najważniejszych czynności wykonywanych przez frezarki jest nacinanie uzębień na kołach zębatych. Nie potrzeba przy tym nawet ogromnej dokładności. Dzięki temu eksploatacja frezarki jest stosunkowo tania. Przy zastosowaniu różnych frezów frezarka staje się urządzeniem zdecydowanie wielofunkcyjnym i praktycznie niezbędnym w każdym zakładzie produkcyjnym.