Wykrawarki sterowane numerycznie – podstawowe operacje i charakterystyka

Wykrawarki sterowane numerycznie – podstawowe operacje i charakterystyka

Wykrawarek używa się najczęściej do obróbki plastycznej półfabrykatów (wcześniej przygotowanych arkuszy) z blach. Wykrawarka służy przede wszystkim do wykrywania i cięcia (podstawowa funkcja). Nowoczesne technologie umożliwiły jednak rozszerzenie funkcji wykrawarki. Zestawy innowacyjnych wykrawarek doskonale radzą sobie z niblowaniem (proces niblowania pozwala na wycinanie niezwykle złożonych kształtów w bardzo szybkim tempie, jedna ze specjalistycznych opcji wykrawarki, coraz popularniejsza w szczególnych działach gospodarki), przetłaczaniem, znakowaniem, a także gwintowaniem. Dlaczego wykrawarki charakteryzują się tak dużą wszechstronnością, bez utraty jakości?

Wielozadaniowość wykrawarek

W centrach obróbkowych wskazanego typu umieszcza się nawet do kilkudziesięciu narzędzi jednocześnie, które gwarantują rozszerzenie i przyśpieszenie procesu produkcyjnego. Wielonarzędziowe wykrawarki zapewniają optymalizację prostych i najbardziej skomplikowanych kształtów, właściwie bez przerywania potencjału roboczego. Jeżeli zamierzasz przyśpieszyć wydajność produkcji inwestycja w wykrawarki to niezwykle dobry pomysł. Sterowanie numeryczne w wykrawarkach podnosi elastyczność wytwarzania elementów. Należy zwrócić uwagę na wykrawarki z funkcją oszczędzania zużycia materiału, poprzez właściwe zamocowanie arkuszy półproduktów. Wykrawarki CNC to nie tylko szybkość, ale też oszczędność surowca.

Podstawowe techniki optymalizacji wykrawarki CNC

Wykrawarki o charakterze CNC dobrze radzą sobie z bardzo dużymi arkuszami blachy, chociaż trzeba wcześniej zastanowić się nad właściwym wyborem stołu roboczego. W wykrawarkach spotyka się głównie dwa rodzaje stołów roboczych, a mianowicie kulowe i szczotkowe. Stół szczotkowy jest stosunkowo cichy, przyjemny w obsłudze i nie powoduje zarysowań na arkuszu. Natomiast stół kulowy ma znacznie mniejszy opór. Trzeba zatem przetestować technologię przed finalnym wdrożeniem, aby uniknąć ewentualnych zacięć.