Obrabiarka – klasyfikacja i zastosowanie w obróbce skrawaniem

Obrabiarka – klasyfikacja i zastosowanie w obróbce skrawaniem

Obrabiarka to można powiedzieć ogólna kategoria maszyn wykorzystywana do kształtowania różnorodnych przedmiotów stosowanych z powodzeniem we wszystkich branżach nowoczesnej gospodarki. Obrabiarka współgra najczęściej z konkretnymi narzędziami i przez to wykonawca uzyskuje interesujące właściwości finalnego produktu. W artykule poznasz najważniejszą klasyfikację obrabiarek i zrozumiesz lepiej ich działanie.

Obróbka plastyczna oraz obróbka skrawaniem

Obrabiarki dzielą się najczęściej w zależności od technologii kształtowania. A zatem masz do czynienia z obrabiarkami przeznaczonymi wyłącznie do obróbki plastycznej, a z drugiej strony z obrabiarkami do obróbki skrawaniem. W obróbce skrawaniem stosuje się szeroko tokarki, frezarki, wytyczarki, strugarki, piły, szlifierki czy przeciągarki oraz popularne wiertarki. W obróbce plastycznej natomiast odnajdziesz młoty czy prasy.

Potrzeby branżowe, innowacje stosowane w obrabiarkach

W nowoczesnych obrabiarkach, a raczej centrach obróbkowych stosuje się panele do kontroli zużycia ostrza, moduły komputerowego sterowania, system automatycznego podawania narzędzi. Niektóre obrabiarki potrafią również zbierać zużyty materiał i ponownie wprowadzać go do obiegu produkcyjnego. Najważniejsze potrzeby sektora to przekształcanie obrabiarek w taki sposób, aby wykonywały zadania w produkcji wielkoseryjnej, ale w razie potrzeby przekształciły się bez strat ekonomicznych w maszyny specjalistyczne pod małe serie. Elastyczność jest w branży obróbki skrawaniem najważniejszą przewagą konkurencyjną.

Najważniejsze składowe obrabiarki i krótkie podsumowanie

Obrabiarki najczęściej zasila energia elektryczna, która przekształca się w energię mechaniczną. W każdej obrabiarce występuje panel sterowania, kontrolny, pomiarowy, nastawczy, pomocniczy (np. funkcja podawania przedmiotów). Należy podkreślić, że obrabiarka to po prostu nazwa ogólna dla maszyn wykorzystywanych w przemyśle, z której wychodzą bardziej konkretne kategorie. Dzięki poznaniu ogólnej specyfiki obrabiarek jesteś w stanie ocenić potencjał praktycznie każdej maszyny.