Kowarka to klasyczne urządzenie kuźnicze. Można nią obrabiać profesjonalnie elementy w technologii na zimno lub na gorąco. Kowarka charakteryzuje się udarową strukturą pracy. Uderzenia w kowarce rozchodzą się promieniowo w tempie stałym lub zmiennym, półautomatycznym. Praktycznie wszystkie półfabrykaty wchodzące do kowarki kształtują się wzdłużnie. Najpopularniejsze produkty w tej kategorii to rury i pręty. Warto podkreślić, że kowarka to urządzenie wielokowadełkowe służące jednocześnie do przekuwania niektórych elementów.
Podstawowa charakterystyka klasycznego sprzętu kuźniczego
Bardzo dużą zaletą kowarki jest możliwość specjalistycznego kształtowania półfabrykatu wewnątrz i na powierzchni zewnętrznej. Wystarczy zastosować jedynie dodatkowy osprzęt – konkretnie mówiąc trzpienie. Największą popularnością w branży cieszą się kowarki promieniowe oraz suwakowe. Nowoczesne kowarki programuje się, aby posiadały zmienny skok dopasowany do specyfiki różnorodnych wyrobów. Automatyczna praca zwiększa wydajność urządzenia. Kowarki uczestniczą w procesie kucia swobodnego, jako profesjonalne wsparcie do młotów czy klasycznych pras hydraulicznych.
Prędkość, energia – właściwości kowarki i możliwość elastycznego dopasowania
Kowarka to bardzo precyzyjne urządzenie opierające się na podstawowych siłach. Większość elementów obrabianych wyróżnia się stabilnością pod względem wymiarów, a także ponadprzeciętną gładkością. W kowarce bijaki osiągają prędkość do mniej więcej tysiąca uderzeń na minutę, chociaż im większa prędkość, tym głębsze obciążenie technologiczne. Pojawia się tutaj ryzyko awarii. Nacisk kowarki to sprawa elastyczna najczęściej uzależniona od masy całego urządzenia. Przedział kilku tysięcy kN to branżowa norma.
Duża moc urządzenia i pełne wsparcie procesu obróbki plastycznej
Kowarka wykorzystuje klasyczną energię uderzenia, wspiera kształtowanie plastyczne, ma potencjał inteligentnej automatyzacji. Wiedza o kowarkach pozwoli ci je lepiej wykorzystać podczas zakupów i badania podstawowych parametrów.