Plazmowe cięcie blach – zastosowanie i zalety

Plazmowe cięcie blach – zastosowanie i zalety

Obróbka grubych blach wymaga od działalności produkcyjnych dopasowania odpowiednich technologii. Cięcie plazmowe to jedna z najnowocześniejszych form wycinania metali. W artykule otrzymasz pigułkę wiedzy o cięciu plazmowym.

Jak rozumieć plazmowe cięcie blach?

Plazma powinna kojarzyć się ze zjonizowanym gazem. Co to oznacza? Zjonizowany gaz jest jednym z najlepszych przewodników prądu. Plazma wpływa na obrabiany materiał dwutorowo. Z jednej strony uzyskujesz nacisk łukiem elektrycznym, a po drugie ciśnieniem samego gazu. Cięcie plazmowe można, dzięki wskazanej właściwości wykorzystywać przy najpopularniejszych materiałach (metale kolorowe + stopy metali kolorowych, stale stopowe i stal czarna).

Wycinanie plazmowe blach charakteryzuje się ponadprzeciętną dokładnością. Uzyskujesz minimalne straty surowca i minimalną strefę wpływu ciepła, co powoduje brak krytycznych dla jakości przypadkowych zniekształceń.

Potencjał (zalety i kilka informacji o wadach)

Jeżeli obrabiasz przede wszystkim blachy cienkie lub średniej grubości (0.5-100mm) cięcie plazmowe spełni swoją rolę doskonale. Palnik plazmowy wykazuje ponadto ogromną wydajność długoterminową i nie trzeba poświęcać wielu pieniędzy na jego serwisowanie. Po odpowiednim dopasowaniu cięcie plazmowe jest podobne jakościowo do laserowego, tylko znacznie tańsze w codziennym zarządzaniu. To zatem niezła perspektywa na początek.

Jedyne wady technologii to stosunkowo duży hałas (wymagane odpowiednie przygotowanie pracownika pod względem odzieży roboczej) i obecność gazów (niezbędne przystosowanie filtrów).